Skip to content

119 Exton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block5001
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage808
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
30%
Improvement Value:$16,400
70%
Total Assessment$23,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,295+1.6%
2021$1,274+4.5%
2020$1,220+5.2%
2019$1,159-32.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 1887