Skip to content

614 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 31, 1984

Property Information

Block5004
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
11%
Improvement Value:$66,700
89%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,339+4.2%
2024$4,164+0.3%
2023$4,154+0.3%
2022$4,140+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914