Skip to content

26-30 Mellon St

Trenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$2,485,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block5303
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,796+4.2%
2024$2,683+0.3%
2023$2,677+0.3%
2022$2,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,485,000
DeedBook 6533, Page 299

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook NaN, Page NaN