Skip to content

57 Alden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2009

Property Information

Block5402
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
32%
Improvement Value:$33,700
68%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+4.2%
2024$2,756+0.3%
2023$2,749+0.3%
2022$2,740+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4381, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 2300, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910