Skip to content

24 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block5402
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
96%
Improvement Value:$1,100
4%
Total Assessment$28,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,653+4.2%
2024$1,587+0.3%
2023$1,583+0.3%
2022$1,577+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4785, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1950