Skip to content

34 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block5402
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
28%
Improvement Value:$36,300
72%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,912+4.2%
2024$2,795+0.3%
2023$2,788+0.3%
2022$2,779+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,720DeedBook 6528, Page 838Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,720DeedBook 6528, Page 733Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2353, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1912