Skip to content

60 Norman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block5402
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
42%
Improvement Value:$18,700
58%
Total Assessment$32,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,862+4.2%
2024$1,787+0.3%
2023$1,783+0.3%
2022$1,777+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6217, Page 910Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2117, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1924