Skip to content

38 Norman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block5402
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
92%
Improvement Value:$5,800
8%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,287+4.2%
2024$4,114+0.3%
2023$4,104+0.3%
2022$4,090+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,750DeedBook 6515, Page 1596Recorded2/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950