Skip to content

679 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block5402
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,900
19%
Improvement Value:$64,900
81%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+4.2%
2024$4,442+0.3%
2023$4,431+0.3%
2022$4,417+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914