Skip to content

52 Alden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block5403
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S 2640 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,596
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
60%
Improvement Value:$67,200
40%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,746+4.2%
2024$9,353+0.3%
2023$9,329+0.3%
2022$9,299+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4873, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2475, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920