Skip to content

417 N Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block5802
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
17%
Improvement Value:$38,400
83%
Total Assessment$46,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,686+4.2%
2024$2,578+0.3%
2023$2,571+0.3%
2022$2,563+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3849, Page 1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2524, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1923