Skip to content

415 N Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block5802
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
16%
Improvement Value:$42,800
84%
Total Assessment$50,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,953+4.2%
2024$2,834+0.3%
2023$2,826+0.3%
2022$2,817+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,768DeedBook 6478, Page 1017Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$28,600
Sq Ft1,768DeedBook 6432, Page 1183Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3677, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1923