Skip to content

663 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block5803
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
15%
Improvement Value:$45,300
85%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,075+4.2%
2024$2,951+0.3%
2023$2,943+0.3%
2022$2,934+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918