Skip to content

879 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block5804
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB 16650 SF
Dwellings18
Zoning---
Sq Footage17,100
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
66%
Improvement Value:$203,800
34%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,026+4.2%
2024$33,614+0.3%
2023$33,529+0.3%
2022$33,420+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$26,250
DeedBook 6146, Page 1979

Property Sale

Sale
$650,195
DeedBook 4800, Page 150

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3145, Page 159

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2377, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1950