Skip to content

596 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block5902
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
16%
Improvement Value:$42,400
84%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,924+4.2%
2024$2,806+0.3%
2023$2,799+0.3%
2022$2,790+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$14,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910