Skip to content

600 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block5902
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$47,500
85%
Total Assessment$55,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,237+4.2%
2024$3,106+0.3%
2023$3,099+0.3%
2022$3,089+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911