Skip to content

221 Academy St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$400
Last Sale Date
Mar 14, 1989

Property Information

Block601
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage4,065
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
7%
Improvement Value:$84,100
93%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,221+4.2%
2024$5,010+0.3%
2023$4,998+0.3%
2022$4,982+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400
DeedBook 2482, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1900