Skip to content

36 Commerce St

Trenton, NJ 08618

Built 1892

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block603
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
18%
Improvement Value:$26,100
82%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,845+4.2%
2024$1,770+0.3%
2023$1,766+0.3%
2022$1,760+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
Sq Ft1,320DeedBook 6539, Page 1190Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$3,100

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6283, Page 1870Recorded5/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1892