Skip to content

28-36 N Stockton St

Trenton, NJ 08608

Built 1895

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block606.01
Lot2.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionUNIT 211 492SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,900
8%
Improvement Value:$21,000
92%
Total Assessment$22,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,328+4.2%
2024$1,275+0.3%
2023$1,272+0.3%
2022$1,268+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6185, Page 1237

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 6149, Page 1395

Property Built

Built

Year Built: 1895