Skip to content

29 Edgemere Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block6102
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,100
15%
Improvement Value:$57,100
85%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,898+17.7%
2024$3,312+0.3%
2023$3,304+0.3%
2022$3,293+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,856DeedBook 6596, Page 635Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$105,900
Sq Ft1,856DeedBook 6505, Page 1743Recorded11/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$41,250
DeedBook 2591, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$200
DeedBook 2567, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1920