Skip to content

28 Ellsworth Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Oct 2, 2009

Property Information

Block6102
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
25%
Improvement Value:$24,000
75%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,425+7.0%
2010$2,266+4.6%
2009$2,166+2.2%
2008$2,120+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6021, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1920