Skip to content

642 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block6104
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
22%
Improvement Value:$88,100
78%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,255+1.6%
2021$6,154-3.9%
2020$6,402+5.2%
2019$6,085-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6420, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1950