Skip to content

44 Christoph Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block6104
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
29%
Improvement Value:$27,800
71%
Total Assessment$39,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,159+1.6%
2021$2,124+4.5%
2020$2,033+5.2%
2019$1,932-34.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6396, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook 4948, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$15,100
DeedBook 2915, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$200
DeedBook 2211, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1900