Skip to content

122 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block6202
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,300
16%
Improvement Value:$44,400
84%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+4.2%
2024$2,934+9.6%
2023$2,676+0.4%
2022$2,667+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,362DeedBook 6599, Page 272Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$49,000
Sq Ft1,362DeedBook 6502, Page 1405Recorded10/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1912