Skip to content

118 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block6202
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
17%
Improvement Value:$42,100
83%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941+4.2%
2024$2,822+0.3%
2023$2,815+0.3%
2022$2,806+1.6%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,708DeedBook 6488, Page 1283Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$16,667
DeedBook 6346, Page 944

Property Sale

Sale
$16,667

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6346, Page 944Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$32,500

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6264, Page 1052

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6206, Page 255Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6045, Page 482

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4743, Page 150

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2602, Page 828

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1912