Skip to content

53 Laurel Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block6303
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
30%
Improvement Value:$19,600
70%
Total Assessment$27,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,618+4.2%
2024$1,553-45.0%
2023$2,826+118.4%
2022$1,294+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6576, Page 308

Property Sale

Sale
$3,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 6409, Page 1070Recorded7/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1911