Skip to content

202 Rosemont Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block6401
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
15%
Improvement Value:$42,000
85%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,854+4.2%
2024$2,739+0.3%
2023$2,732+0.3%
2022$2,723+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
Sq Ft1,786DeedBook 6426, Page 1481Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3135, Page 157

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 2805, Page 103

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 2582, Page 780

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 2512, Page 509

Property Sale

Sale
$4,900
DeedBook 2249, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1909