Skip to content

686 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Apr 22, 2004

Property Information

Block6402
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 11212 SF
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage9,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,800
52%
Improvement Value:$273,100
48%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,002+4.2%
2024$31,671+0.3%
2023$31,591+0.3%
2022$31,489+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$785,000
DeedBook 4750, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$522,300
DeedBook 4147, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 3706, Page 245

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2272, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1950