Skip to content

42 Elmhurst Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block6402
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
14%
Improvement Value:$51,700
86%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,498+4.2%
2024$3,357+0.3%
2023$3,348+0.3%
2022$3,338+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 2546, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1917