Skip to content

49 Elmhurst Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Jan 8, 1999

Property Information

Block6404
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
16%
Improvement Value:$42,500
84%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941+4.2%
2024$2,822+0.3%
2023$2,815+0.3%
2022$2,806+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920