Skip to content

115 Pennington AveTrenton, NJ 08618

Built 2003

Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block6502.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,100
5%
Improvement Value:$81,900
95%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989+4.2%
2024$4,788+0.3%
2023$4,776+0.3%
2022$4,760+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,990
DeedBook 5025, Page 228

Property Sale

Sale
$67,990
DeedBook 5025, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2003