Skip to content

474 Calhoun St

Trenton, NJ 08618

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block6503
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
79%
Improvement Value:$24,600
21%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+4.2%
2024$6,447+0.3%
2023$6,430+0.3%
2022$6,410+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

DeedBook 6352, Page 1284Recorded12/20/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2564, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1953