Skip to content

36 Sweets Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block6601
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
12%
Improvement Value:$31,200
88%
Total Assessment$35,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,059+4.2%
2024$1,976+0.3%
2023$1,971+0.3%
2022$1,965+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3255, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1886