Skip to content

9-11 Sweets Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$70,900
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block6603
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,500
7%
Improvement Value:$64,300
93%
Total Assessment$68,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+4.2%
2024$3,830+0.3%
2023$3,820+67.1%
2022$2,286+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,900
Sq Ft1,530DeedBook 6448, Page 1017Recorded7/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 6150, Page 681

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 5813, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1920