Skip to content

4 Humboldt St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block6604
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
15%
Improvement Value:$24,700
85%
Total Assessment$29,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$2,019+0.3%
2017$2,012+0.5%
2016$2,003+0.6%
2015$1,991+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6264, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1900