Skip to content

9 Barbara St

Trenton, NJ 08618

Built 1992

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block6606
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
9%
Improvement Value:$50,500
91%
Total Assessment$55,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,208+4.2%
2024$3,079+0.3%
2023$3,071+0.3%
2022$3,061+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2616, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1992