Skip to content

104 Humboldt St

Trenton, NJ 08618

Built 1992

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block6703
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
8%
Improvement Value:$57,900
92%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+4.2%
2024$3,496+0.3%
2023$3,487+0.3%
2022$3,476+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 2615, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1992