Skip to content

152 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block6704
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
5%
Improvement Value:$70,300
95%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,304+4.2%
2024$4,131+0.3%
2023$4,120+0.3%
2022$4,107+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$15,000

From:

To:

DeedBook 6196, Page 609Recorded6/30/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 6145, Page 1674

Property Sale

Sale
$8,400
DeedBook 2250, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1887