Skip to content

129 Humboldt St

Trenton, NJ 08618

Built 1993

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 26, 1993

Property Information

Block6704
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage24.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
10%
Improvement Value:$43,200
90%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,784+4.2%
2024$2,672+0.3%
2023$2,665+0.3%
2022$2,657+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1993