Skip to content

200 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block6705
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
9%
Improvement Value:$48,600
91%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,098+4.2%
2024$2,973+0.3%
2023$2,965+0.3%
2022$2,956+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$68,500
Sq Ft2,100DeedBook 6425, Page 1601Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6069, Page 156

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5604, Page 228

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4842, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1887