Skip to content

852 Calhoun St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block6804
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB 810 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
38%
Improvement Value:$9,100
62%
Total Assessment$14,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$853+4.2%
2024$818+0.3%
2023$816+0.3%
2022$814+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300

From:

To:

DeedBook 6265, Page 1987Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$175,760
DeedBook 2510, Page 969

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2412, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1950