Skip to content

746 Calhoun St

Trenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block6809
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
48%
Improvement Value:$153,500
52%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,281+4.2%
2024$16,584+26.1%
2023$13,150+0.3%
2022$13,107+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft1,508DeedBook 6502, Page 1985Recorded10/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 6227, Page 1162Recorded9/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950