Skip to content

129 Rose St-New

Robbinsville, NJ 08691

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block6810
Lot7.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,900
4%
Improvement Value:$117,000
96%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+4.2%
2024$6,124+0.3%
2023$6,108-9.5%
2022$6,747+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,457DeedBook 6611, Page 1094Recorded12/4/2025

Property Sale

Sale
$229,990
DeedBook 5991, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 2008