Skip to content

700 Calhoun St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block6810
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB 1260SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
54%
Improvement Value:$53,800
46%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+4.2%
2024$6,469+0.3%
2023$6,453+0.3%
2022$6,432+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 6172, Page 1656

Property Built

Built

Year Built: 1950