Skip to content

43 W Ingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 1989

Property Information

Block7001
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
17%
Improvement Value:$30,800
83%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,164+4.2%
2024$2,076+0.3%
2023$2,071+0.3%
2022$2,065+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897