Skip to content

23 Wainwright Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block7004
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
17%
Improvement Value:$47,800
83%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,341+4.2%
2024$3,207+0.3%
2023$3,199+0.3%
2022$3,188+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6354, Page 280Recorded1/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6196, Page 602

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6186, Page 1067

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5479, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$14,900
DeedBook 4252, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1911