Skip to content

659 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 6, 1988

Property Information

Block7006
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
11%
Improvement Value:$51,000
89%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,330+4.2%
2024$3,195+0.3%
2023$3,187+0.3%
2022$3,177+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911