Skip to content

52 Wayne AveTrenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Dec 16, 1986

Property Information

Block7007
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
12%
Improvement Value:$50,600
88%
Total Assessment$57,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,347+4.2%
2024$3,212+0.3%
2023$3,204+0.3%
2022$3,194+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 2372, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1925