Skip to content

25 Rose St-New

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block7011
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
13%
Improvement Value:$29,600
87%
Total Assessment$33,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,876+1.6%
2021$1,846+4.5%
2020$1,767+5.2%
2019$1,680-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5163, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1876