Skip to content

19 Rose St-New

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block7011
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
11%
Improvement Value:$39,600
89%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,320+5.2%
2019$2,205+120.3%
2018$1,001+0.3%
2017$998+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6337, Page 1019

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2549, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1876